-
Flying Roller ::: Photo: Bence Máté -
Saving a fallen nestling ::: Photo: Péter Palatitz -
Roller / Fieldwork / Ringing ::: Photo: András Domján, Béla Tokody, Orsolya Kiss -
Adult male Red-footed falcon with a field vole ::: Photo: Péter Palatitz -
Flying Roller ::: Photo: Bence Máté -
Red-footed falcon eggs in a nest-box ::: Photo: Péter Palatitz -
Roller / Nesting habitat / Baksi-puszta ::: Photo: Béla Tokody -
Adult female Red-footed falcon ::: Photo: Péter Palatitz -
Roller with a grass snake ::: Photo: Bence Máté -
Roller ::: Photo: Bence Máté -
Red-footed falcon brood in a magpie nest ::: Photo: Szabolcs Solt -
Flying Roller ::: Photo: Bence Máté -
Roller / Nesting habitat / Szeri-puszták ::: Photo: Béla Tokody -
Flying Roller ::: Photo: Bence Máté -
Young Rollers in the nest box ::: Photo: Gyula Molnár -
Flying Roller ::: Photo: Bence Máté -
Rollers ::: Photo: Bence Máté -
Roller / Nesting habitat / Szeri-puszták ::: Photo: Béla Tokody -
Mating Rollers ::: Photo: Bence Máté -
Rollers ::: Photo: Bence Máté -
Red-footed falcon eggs and nestlings ::: Photo: Péter Palatitz -
Flying Rollers ::: Photo: Bence Máté -
Red-footed falcon / Fieldwork ::: Photo: Péter Palatitz, Szabolcs Pálfi -
Roller / Nesting habitat / Szeri-puszták ::: Photo: Béla Tokody -
Roller / Fieldwork / Nest box monitoring ::: Photo: Orsolya Kiss, Béla Tokody, András Domján
Lakásfelújítás vércse-módra
A program keretében szalakótáknak és kék vércséknek készülő új költőládák kihelyezését megelőzően a téli és kora tavaszi időszakban elvégeztük a korábbi évek során készült odúk, hazai és vajdasági, valamint partiumi műfészek-telepek tatarozását.
A kék vércse, hasonlóan az összes többi sólyomféléhez, nem épít saját fészket, fiókáit természetes körülmények között más madárfajok fészkeiben neveli. Mindemellett a kék vércse a Kárpát-medence egyetlen telepes módon is fészkelő ragadozó madara. Térségünkben ennek köszönhetően a kék vércsék leggyakrabban a vetési varjú fészek-telepeken találnak helyet maguknak, miután a varjak fiókái kirepültek. A program egyes területein azonban egyáltalán nem fészkelnek vetési varjak, Csongrád-megye területén például az elmúlt húsz esztendőben nem tudott létrejönni új telep, miután a nyolcvanas években folytatott mérgezések következtében mind megszűnt. Az előző években létesített műfészkekből álló fészektelepekkel azokon a helyeken igyekeztünk lehetőséget biztosítani a vércséknek, ahol a természetes fészkeket építő vetési varjak telepei hiányoztak, hiányoznak.
Egy év költési időszakában ezek a fából ácsolt műfészkek megtelnek az adott fészket belakó madarak, fiókák ürülékével és köpeteivel, ami aztán a téli és tavaszi időjárás körülményeinek köszönhetően tömör, vizes masszává állhat össze. A zárt, fedeles ládák nagyszerű védelmet biztosítanak a tojásoknak és a fiókáknak a nyári zivatarok ellen, rendkívül fontos hozadékuk a védelmi tevékenységek szempontjából egyértelmű, ugyanakkor a párás időszakokban jóval nehezebben és lassabban száradnak ki, mint a természetes gallyfészkek. Amennyiben tavasszal a tojások ilyen nedves rétegre kerülnek, könnyen kihűlnek és így tönkremehet az adott évi költés. Ebből a megfontolásból kell évről-évre elvégeznünk a szükséges fészektakarítást, fészekanyag-pótlást, amihez esetenként egyéb karbantartási, a fészkek megerősítését célzó munkák is járulnak.
Ezek a mesterséges fészkek ugyan eredendően a kiemelt közösségi jelentőségű kék vércsék számára kerültek kihelyezésre, ám a ládákat más fajok is szívesen foglalják. Helyenként jelentős vörösvércse-, csóka-, illetve erdeifülesbagoly-állomány telepszik meg ezekben a fészkekben, és védett fajokról lévén szó természetesen az ő jelenlétüket is örömmel nyugtázzuk.
Mivel az említett fajok a kék vércséhez képest jóval korábban kezdenek költésbe, munkánk során nem egy alkalommal találkozunk a tojásokon kotló vörös vércsékkel és fülesbaglyokkal. A helyenként igen számos (vörös vércsék többségénél 5-8; az erdei fülesbaglyoknál zömében 7-9) lerakott tojást látva abban bizakodunk, hogy a tavalyi gyenge év után idén minden területen megfelelő lesz a zsákmányállatok (főleg a mezei pocok) állománynagysága, így a május elején érkező kék vércséket is terített asztal várja majd.
A megfelelő állapotú lakosztályokról mi a magunk részéről már gondoskodtunk.
Köszönjük minden önkéntes segítőnk kitartó és áldozatkész munkáját!
JÓ SZOMSZÉDOK A KÖZÖS JÖVŐÉRT
Jelen oldal tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.